Kādēļ ir vērts ignorēt 4 izplatītākos mītus par pensiju?

Kādēļ ir vērts ignorēt 4 izplatītākos mītus par pensiju?

Lai arī latvieši ir moderni un izglītoti eiropieši, tomēr mums reizēm patīk aizbildināties ar sabiedrībā izplatītiem, taču nepamatotiem mītiem jeb stereotipiem.

Pirmais stereotips, ar ko ikdienā sastopamies, runājot ar cilvēkiem, ir: es līdz pensijai nenodzīvošu!

Izdzirdot vārdu “pensija” daudzi pasmaida vai atmet ar roku. Ir skaidrs, ka vecums kā jēdziens emocionāli nenes sev līdzi diez ko pozitīvas asociācijas un ir tikai dabiski censties šīs domas par pensiju aizstumt kaut kur 20 gadus tālākā nākotnē. Kā slavenajā Skārletas teicienā – par to es domāšu rīt! Tai pat laikā statistika nenoliedzami pierāda faktu, ka vidējais mūža ilgums pieaug. Un līdz ar to, gribam mēs to vai nē, lielākai daļai no mums pensija tomēr pienāks.

Jautājums tad būs tikai tāds – cik savlaicīgi un labi būsim tai finansiāli sagatavojušies?

Otrais: es neuzticos valstij, mums nekādu pensiju nebūs!

Šis “pozitīvās” domāšanas aspekts ir ļoti izplatīts, gandrīz ikvienam patīk pakritizēt un pateikt kaut ko sliktu. Jā, varbūt mūsu sabiedrībā un valdībā notiekošais ne vienmēr raisa pozitīvas emocijas, taču pensiju uzkrājumu nauda tiek pasargāta gan no likumdošanas, gan no uzraugošo valsts institūciju puses.

Kaut arī neviens nespēj paredzēt pasaules notikumu attīstību pēc vairākiem desmitiem gadu, tomēr valsts iekārtas funkcionēšana balstās uz vispārpieņemtiem principiem un pensija ir viens no tiem.

Trešais: esmu par jaunu, lai domātu par pensiju!

Pensiju var salīdzināt ar augstskolu – neapšaubāmi, studēt var sākt arī 50 gados. Tikai vai varēsi izveidot karjeru šādā vecumā? Piemēram, diez vai kļūsi par ārstu, uzsākot studēt 50 gados. Līdz ar to runājot līdzībās – jo agrāk ieviesīsi paradumu novirzīt savam pensijas uzkrājumam kaut nelielu summu ik mēnesi, jo lielākas izredzes, ka tava pensijas “karjera” izveidosies veiksmīgāka.

Attiecībā uz pensiju 2.līmeni, kur ik mēnesi tiek novirzīta daļa no taviem samaksātajiem nodokļiem (6% no brutto algas), neesi vismaz vienaldzīgs un ieskaties www.latvija.lv – kuram pensiju pārvaldītajam esi uzticējis savu nākotnes labklājību un cik labi viņš tiek ar to galā (pensiju 2.līmeņa plānu procentu ienesīgumu salīdzini www.manapensija.lv ).

Ceturtais: man šobrīd nav brīvu līdzekļu, ko atvēlēt ilgtermiņa uzkrāšanai!

Protams, ik dienas mūsu “čeklistē” nonāk neskaitāmas vajadzības, starp kurām ir jāizvēlas svarīgākās, jo visam līdzekļu vienkārši nepietiek. Un ir tīri cilvēcīgi, ka uzsākot kaut ko, gribas ātri redzēt rezultātu vai saņemt tūlītēju labumu. Līdz ar to sķiet, ka ieguldīt pensijas uzkrājumā, ko varēšu saņemt tikai 55 gados, šobrīd nav racionāli.

Taču arī šeit ir arī viens ātri iegūstams bonuss – piemēram, uzkrājot pensiju 3.līmenī, ik gadu saņemsi no valsts nodokļu atmaksu 20% apmērā par gada laikā veiktajām iemaksām, bet visa tava iemaksātā nauda turpinās pelnīt procentus! Kur vēl izdevīgāk?

Vai atpazīsti kādā no šiem stereotipiem sevi?

Vai Tu patiešām domā, ka ir vērts iet šo novecojušo mītu pavadā?

Citi jaunumi