Kam ir jāpievērš uzmanība, izvēloties pasīvi pārvaldītu pensiju 2.līmeņa (indeksu) plānu?

Kam ir jāpievērš uzmanība, izvēloties pasīvi pārvaldītu pensiju 2.līmeņa (indeksu) plānu?

Latvijā šobrīd darbojas jau 31 pensiju 2.līmeņa plāns! Iespējas izvēlei ir ļoti plašas un visbiežāk, ja nav padziļinātu zināšanu finanšu jomā, rodas liels apjukums, kādu plānu un kādēļ man izvelēties?

Vienkāršotu izvēli var veikt atkarībā no Tava šī brīža vecuma - gados jaunākajiem (līdz 45 gadiem) ir piemēroti aktīvie pensiju plāni (lielāka ieguldījumu daļa akcijās, ar mērķi ilgtermiņā nopelnīt vairāk), bet tiem, kam pensijas vecums jau tuvāk (virs 45 gadiem), ieguldījumi jāveic ar mazāku risku, izvēloties sabalansētus un konservatīvus pensiju plānus.

Veicot ieguldījumus (pērkot vērtspapīrus, kas pelna procentus Tavai pensijai), pensiju fondu pārvaldītāji jeb finanšu speciālisti Latvijā šobrīd realizē 2 veidu ieguldījumu pārvaldīšanas stratēģijas – aktīvu un pasīvu.

Pie aktīvas stratēģijas, finanšu speciālisti cenšas atpazīt brīžus, kad finanšu tirgos vai kādiem konkrētiem vērtspapīriem sākas cenu izaugsme vai otrādi, kritums, un attiecīgi maina pensiju plāna ieguldījumu struktūru (pērk vai pārdod) saskaņā ar šīm prognozēm. Citiem vārdiem palielina vai samazina risku atkarībā no vērtspapīru tirgus fāzes.

Savukārt, pasīvi pārvaldītam pensiju plānam netiek mainīta ieguldījumu struktūra tirgus notikumu vai prognožu ietekmē – tā stratēģija paredz iespēju nogaidīt, kamēr tirgus krīt, saglabājot iepriekš iegādātos finanšu instrumentus (vērtspapīrus), un atgūt zaudēto pēc tam, kad tirgus atkal sāks pieaugt.

Pasīvai ieguldījumu pārvaldīšanai mūsdienās ir daudz piekritēju. Turklāt tai ir vēl viens nozīmīgs pluss, atšķirībā no aktīvās pārvaldīšanas – un tā ir ievērojami zemāka komisijas maksa par ieguldījumu pārvaldīšanu, salīdzinot ar aktīvi pārvaldītiem plāniem.

Ielūkojoties, kas notiek tepat kaimiņos, Igaunijā, redzam, ka pasīvi pārvaldītiem pensiju plāniem komisijas maksa par pārvaldīšanu (tā maksa, ko klients maksā katru gadu par savu pensijas uzkrājumu pavairošanu) ir robežās no 0,29 līdz 0,49 %.

Līdz ar to varam paši priekš sevis izdarīt secinājumus par to, cik būtu atbilstoši maksāt par šāda pensiju 2.līmeņa plāna pārvaldīšanu?

Apkopojot iepriekš teikto, rūpīgam savas naudas saimniekam būtu jāizvērtē vairāki faktori, izvēloties pasīvi pārvaldītu pensiju plānu:

  1. Pensiju plāna pārvaldīšanas komisija un citas izmaksas – jo zemākā komisija un izmaksas, jo lielāks ir pensiju plāna dalībnieka ieguvums;
  2. Pensiju plāna ieguldījumu stratēģija – vai tā ir lokalizēta jeb pielāgota vietējiem ieguldītajiem? Šis ir būtisks faktors, jo tas, kas ir labi Vācijas, ASV vai Japānas ieguldītajam, ilgtermiņā ne vienmēr derēs Latvijas ieguldītājam inflācijas un ekonomikas izaugsmes atšķirīgā tempa dēļ;
  3. Vai pensiju pārvaldnieka pieredze ir ilggadēja un pietiekama, lai uzņemtos atbildību par Tavu pensiju uzkrājumu? Vai Tu vari apskatīties vēsturiskos datus par to, kā iepriekš ir strādājis attiecīgais pensiju pārvaldītājs un vai šie rezultāti vieš Tevī uzticību?

Pārliecinies, ka Tu nepārmaksā par saviem pensiju uzkrājumiem!

Svarīgi: augstā svārstīguma dēļ, mēs neiesakām ieguldīt pasīvi pārvaldītos pensiju 2.līmeņa indeksu plānos tiem, kas ir vecāki par 47 gadiem.

Savu pensiju 2.līmeņa uzkrājuma apjomu un izvelēto pensiju plānu noskaidro šeit

Cik pelna Tevis izvelētais pensiju 2.līmeņa plāns, apskaties un salīdzini šeit. 

Nomainīt pensiju 2.līmeņa plānu vari šeit. 

Par pensiju plāna maiņu nav jāmaksā komisija, un to, saskaņā ar likumdošanu, vari veikt reizi kalendārajā gadā (mainot pensijas pārvaldītāju), bet divas reizes gadā vari veikt plāna maiņu viena pārvaldītāja ietvaros.

Citi jaunumi